Vai ieguvāt neparedzēti papildus naudu? Jūs varat ar to rīkoties dažādi

Lielākā daļa personīgo finanšu stāstu ir saistīti netiešām (un reālām) sekām, kas rodas no nepietiekamajiem uzkrājumiem, nepareiziem konsultantiem un sliktiem lēmumiem par ieguldījumiem. Bet dažreiz laimes bultas izrādās kucēni, un jūs izrādāties ieguvējs. Jūsu laipnā vecmāmiņa novēl jums kārtīgu summu. Apdrošināšanas sabiedrība dod jums lielu kompensāciju, jo viens no viņu klientiem uzbrauca jūsu kājai. Tad rodas jautājums: ko jūs darīsiet?

“Kad tā parasti notiek, cilvēki dodas kruīzā, viņi pērk automašīnu, un kad viss ir iztērēts un paveikts, viņiem ir tukšums,” saka Dženifers Devers (Jennifer Dever) finanšu plānotājs Teksasā (homepage).

Ieguldījumi: eļļas sūkņa darbināšana jums

Ja vēlaties, lai nauda būtu tā vērta, nemaksājiet padomdevējam, maksāt tam, un pēc tam atteikties no viņa pakalpojumiem sešus mēnešus vēlāk. Gudra lieta, kas jādara, ir tāda attieksme un rīcība it kā jūs naudu nekad neesat saņēmis, un tā laika gaitā pieaugs. Kā piemēru varam teikt, ka jūs nopelnāt 50 000 eiro un saņemat 50 000 eiro gada algu. Kaut arī Bils Geits (Bill Gates), iespējams, varētu atrast to savā dīvānā, tas ir liels naudas daudzums vidusmēra cilvēkam. Kāds ir jūsu pirmais solis? “Mans pirmais jautājums būtu naudas avots,” saka Rejs Ferara (Ray Ferrara), finanšu plānotājs Clearwater. Skaidrs, ka viņš negribētu būt jūsu padomdevējs, ja jūs teiktu, ka nezināt, kā ieguvāt papildus finanses. Bet vēl svarīgāk, viņš gribētu zināt, vai jums patiešām bija 50 000 eiro, vai arī jums bija 50 000 eiro pirms nodokļiem. Loterijas biļete? Tiek aplikta ar nodokli. Mantojums? Vairumā gadījumu par to nav jāmaksā nodoklis. Nākamais jautājums: Cik liels procentu likmes patērētāju kredīts jums ir? Ja jums ir kredītkartes, kam jāmaksā 14% līdz 30% – vai, nedod Dievs, parāds no šodienas “aizdevumu haizivīm” – tad jums vispirms ir jāsamaksā tie vispirms. Tam var būt reāla ietekme uz jūsu dzīvi. 30% kredītkaršu parādu nomaksa ir tāda pati kā nopelnot 30% no ieguldījuma. Lai veicas atrast labāku peļņu nekā tas. Ja jums ir daudz patēriņa parādu, jums arī ir jāaprēķina, kāpēc tie ir, vai arī jūs vienkārši atkal nonāksiet situācijā ar daudz parādiem. Tas varētu prasīt konsultācijas par kredītu, un, protams, būs nepieciešams izveidot budžetu.

Jūsu nākamais solis: izveidojiet ārkārtas fondu

Padomnieki bieži saka, ka jums vajadzētu būt 3 līdz 6 mēnešu peļņai bankā, ja jums ir normāls darbs vai pieci gadi, ja esat žurnālists. Vismaz jums vajadzētu būt pietiekamam, lai segtu lielus negaidītus izdevumus, piemēram, jaunu pārnesumkārbu, krāsni vai zobārstu (orologio fitness).

Trīs investīciju pamācības no kokiem

Daudziem cilvēkiem sākotnējie soļi nav ļoti atšķirīgi no tiem, kurus padomdevējs pastāstītu kādam, kurš tikai sāk pastāvīgu dzīvi. Devers saka. “Sakārtojiet savu māju un vispirms veiciet šīs divas lietas. Tās ir tas, kas jums jādara, lai būtu veiksmīgs. Tad sāciet veidot ieguldījumu portfeli.”

Nākamais solis: ievelciet elpu

Šajā pasaulē nav ieguldījuma, kas būtu jāveic uzreiz. Ikviens, kas jums citādi teicis, droši vien cenšas jūs mānīt. Rezervējiet savu naudu kaut kur droši – bankas kontā vai naudas tirgus fondā – un sāciet domāt par to, ko jūs vēlaties darīt ar savu “jaunatklāto” naudu. “Mūsu patiesais padoms klientiem ir tiešs: izlemiet, ko jūs vēlaties darīt, un to dariet,” saka Devers. Sēdieties un izveidojiet sarakstu ar saviem mērķiem un kad vēlaties sasniegt šos mērķus. Piemēram, jūs varētu vēlēties iegūt jaunu automašīnu piecu gadu laikā, nosūtīt savus bērnus uz universitāti 5 gadu laikā un aiziet pensijā 35 gadu laikā. 50 000 eiro mantojums neļaus jums veikt visas šīs lietas, taču šis saraksts palīdzēs jums izlemt, kur izmantot šo naudu.