Deju veidi

Latīņamerikas dejas

Ča-ča-ča ir sociāla deja, kura radās 20. gadsimta 40. – 50. gados. Ča-ča-ča raksturīgākā iezīme ir mūzika, kurā, neatkarīgi no mūzikas stila, ir dzirdams mūzikas instrumenta Guiro (vai kāda cita, piemēram, Cowbell) skanējums, kas rada šai dejai raksturīgo, ritmisko “čik-čik-čik” skaņu, kuras laikā tiek izpildīti sinkopēti deju soļi, kas tiek saukti par “ča-ča-ča”.

Rumba ir kubiešu deja, kurai ir afrikāņu izcelsme. Rumbas pamatā ir erotiskas un plūstošas kustības, kas tiek kombinētas ar platiem soļiem.

Samba ir brazīliešu deja un ne tikai – tā ir arī brazīliešu nacionālās identitātes simbols, kurš par tādu ir kļuvis, pateicoties brazīliešu karnevāliem, kas ar savu krāšņumu un vērienīgumu ir slaveni visā pasaulē.

Pasadoble ir spāņu deja, kuras pamatā ir koridora imitācija (spāņu valodas “Pasa doble” latviski nozīmē “dubultais solis”). Šī ir viena no spāņu tautas dejām, kas ietver dažādus spāņu dzīves notikumu dejiskus atspoguļojumus. Nereti pasadoble tiek saistīta ar vēršu cīņām, tāpēc partnere tēlo apmetni, bet partneris – torero.

Salsa ir jautra, dinamiska un seksīga partnerdeja, kuras pirmsākumi meklējami jau 20. gadsimta 20. gados, konkrētāk, Son dejā un mūzikā. Šī deja ir dažādu deju sajaukums, piemēram, Danzon, Mambo, Guaguanco, Swing un pat Hip-Hop deju mikslis.

Bačata ir kaislīga un pat intīma sieviešu un vīriešu deja. Dejā sievietes galvenais mērķis ir savas seksualitātes, šarma un pievilcības parādīšana, bet vīrieša galvenais uzdevums ir sava spēka un vīrišķības izpaušana caur mīlestību pret sievieti.

Kizomba ir jutekliska, afro izcelsmes deja, kas ļauj diviem dejotājiem, vīrietim un sievietei, saplūst vienā veselumā. Šī deja ir salīdzinoši jauna un, piemēram, Latvijā tā savu popularitāti ir ieguvusi pavisam nesen.

Standartdejas (balles dejas, sarīkojumu dejas, sporta dejas)

Valsis ir izteiksmīgu kustību māksla ritmā, kas cēlies no dažādu Eiropas tautu dejām. Valsis sākotnēji kalpoja par pamatu citām balles dejām, kā arī uz tā pamata attīstījās neskaitāmi daudz valša paveidi.

Tango ir argentīniešu tautas deja, kas ir pāru deja. Deju raksturo enerģiskas un precīzas kustības ritmā, ugunīga un erotiska ķermeņu saspēle.

Fokstrots ir deja, kas radusies salīdzinoši nesenajā 1912. gadā, Amerikas Savienotajās valstīs. Dejas nosaukuma izcelsme tiek skaidrota divos veidos – daži uzskata, ka tās nosaukums cēlies no angļu valodas vārda “foxtrot”, kas nozīmē “lapas rikšošana”, bet vēl daži uzskata, ka nosaukums radies pateicoties šīs dejas izgudrotājam Harijam Foksam, kurš šo deju izveidojis savam šovam 1913. gadā, Ņujorkā.

Kviksteps ir deja, kuras pamatā ir vieglas, gaisīgas, ātras, straujas un ugunīgas kustības.

Svings ir vienkārša, jautra, visā pasaulē ļoti iemīļota, bet tajā pašā laikā arī fiziski sarežģīta deja, kas ir attīstījusies līdz ar džeza mūziku, tāpēc svinga dejošanā tiek pielietota tieši džeza mūzika.